Herkes Onu Konuşuyor: Edip Hoca’yı Canlandıran Selim Bayraktar’ın Şaşırtan Hayat Hikâyesi


Şu sıralar Ufak Tefek Cinayetler dizisinde canlandırdığı Edip Hoca rolü ile oldukça popüler bir oyuncu: Selim Bayraktar. Girdiği her rolün hakkını sonuna kadar veren bir oyuncu olan Selim Bayraktar’ı daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Muhteşem Yüzyıl’ın Sümbül Ağa’sı, Ufak Tefek Cinayetler’in Edip Hoca’sı Selim Bayraktar…

 1. 1


  Kerkük'te yaşayan Türkmen bir ailenin çocuğu olan Selim Bayraktar, İran-Irak savaşının olduğu dönemde Kerkük’te.

 2. 2


  O zamanlar Kerkük'te okula giden Selim Bayraktar o dönemleri şu şekilde açıklıyor: ‘Her perşembe bir subay okula gelip Saddam için silahla havaya ateş etmemizi istiyor ve elimize kalaşnikofu veriyordu. Çocuklar da okulun bir parçası olarak gelen subayı dinleyerek silah tutmaya başlıyorlardı.’

 3. 3


  Selim Bayraktar bu dönemde askerler tarafından Saddam'ın muhafız alayına asker olarak seçildi.

 4. 4


  Bu dönemde ilişkiler oldukça karışık, Türkmenlere ve azınlıklara yapılan baskıların da gittikçe arttığı bir dönem. Selim Bayraktar kısaca savaşın en korkunç halini görüyor. En sonunda Kerkük’ten ailesi ile birlikte üstlerinden füzeler geçerken kaçıyorlar.

 5. 5


  Önce Eskişehir'e yerleşen ünlü oyuncu ve ailesi daha sonra Antalya'ya taşınıyorlar. Antalya, Selim Bayraktar için hayatının dönüm noktası oluyor. 

 6. 6


  Lisede okuduğu dönemde yolda yürürken tesadüf olarak gördüğü 'Tiyatro atölyesi kursları başlamıştır' tabelasına uyarak gidip hemen kaydını yaptırıyor ve tiyatro dünyasına merhaba diyor.

 7. 7

  Önce Ankara'da Hacettepe'de konservatuvar okuduktan sonra devlet tiyatrolarına geçiş yapması ve Antalya Devlet Tiyatrosu'nda oyunculuğu da devam etmesi onun oyunculuk kariyerinde başarı basamaklarını hızla çıkmasını sağlıyor.

 8. 8


  Bu arada diziler sayesinde televizyon izleyicisinin de dikkatini çekiyor. 2007 yılında Köprü,2009 yılında Büyük Oyun, yine 2009 yılında Bir Bulut Olsam, 2011-2014 yılları arasında herkesin dikkatini çekmesini saplayan Sümbül Ağa rolü ile Muhteşem Yüzyıl ve en son Ufak Tefek Cinayetler dizisindeki Edip rolü ile oyunculuğunu kanıtlıyor adeta.

 9. 9

  Ve son olarak Selim Bayraktar 43 yaşında ve 2005 yılından beri Devlet Senfoni Orkestrası’nda müzisyen Bihter Hanım ile evli.


Dilediğini Seç
Ozkorp Testi
Aklındaki en görkemli konularda testler hazırla, arkadaşlarına gönder çözdürt! Tüm soruları doğru cevaplarlarsa tebrik et, soruların sonuna gelmeden elenirlerse rezil et:)
Kararsızlık Testleri
Bir soru sor, seçenekler ekle, herkes oylasın. Dilersen arkadaşlarınla paylaş fikirlerini al.
Anılarım / Köşe Yazılarım
Başından geçen olayları veya herhangi bir konudaki düşüncelerini burada belirt. Farkındalık yarat.
Listelerim
Dilediğin konuda listeler oluştur. Örneğin, en sevdiğim arabalar veya hayatımı değiştiren yazarlar gibi..
Açık Listelerim
Dilediğin konuda açık listeler oluştur ve isteyeler listelerine ekleme yapsın.
Capss Yarat
Aklını konuştur! Kendi Capss'larını yarat ve arkadaşlarınla paylaş.